تاکنون ۷ هزار اثر تاریخی در کرمان شناسایی شده است

به گزارش کوهبنان امید ، حمید روحی  در جلسه کارگروه میراث فرهنگی این شهرستان اظهار داشت: تاکنون ۷ هزار اثر تاریخی در کرمان شناسایی شده و ۷۰۰ اثر ثبت شده است که بیشترین تمرکز در حال حاضر حفظ آثار و ابنیه‌های تاریخی است که در همین وضعیت باقی بمانند.

وی ادامه داد: به آسیاب‌های آبی کوهبنان به مرور اعتبارات اختصاص داده شده و در حال حاضر آسیاب‌ها که مرمت شده باید به بخش خصوصی واگذار شوند و مابقی آثار به شرط بازسازی به‌صورت بلند مدت به سرمایه‌گذاران و متقاضیان بخش خصوصی واگذار می‌شوند در حالی که در گذشته این آثار برای مدت یک سال به بخش خصوصی واگذار می‌شدند.

معاون حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: تاکید کرد: از محل اعتبارات ملی پروژه‌های مشارکتی در حال انجام داریم که طی تفاهنامه با میراث، شهرداری‌ها و شوراها  آثار بازسازی شوند که خانه آل‌طه در کوهبنان  از همین طرح‌های مشارکتی است و هر خانه‌ای که ثبت شده  به اداره کل میراث فرهنگی معرفی شود در حوزه مشارکتی ما همکاری خواهیم کرد تا مرمت آنان به راحتی انجام شود.

روحی تاکید کرد: برای مستندسازی و طرح جامع گردشگری جا دارد ردیف بودجه‌ای در اعتبارات در نظر گرفته شود که مطالعات اولیه برای ثبت صورت پذیرد و تیمه علیخان شهر کوهبنان ثبت می‌شود و برای ثبت قنات‌ها کارگروهی در استان راه‌اندازی شده که قنات‌های باارزش را برای ثبت و حفظ آنان معرفی کنند.

وی خطاب به اعضای کارگروه میراث فرهنگی کوهبنان گفت: درختان کهنسال شهرستان را به واحد ثبت میراث استان معرفی کنید که ثبت ناملموس، معنوی، طبیعی و… در دستور کار قرار دارد لذا باید در این راستا هم اقدام و ثبت ملی آثار انجام شود.

انتهای پیام/ نامجو کوهبنانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *