معرفی چند اثردیگر تاریخی و جاذبه گردشگری کوهبنان

برج ها و قلعه ها

برج قدیمی درشوئیه

قلعه رتک

برج کهن

برج افزاد-Recovered

تعداد زیادی برج و قلعه در کوهبنان و روستاهای اطراف آن وجود داشته، برج ها معمولاً از سنگ، گل رس و خشت خام ساخته  شده و در قدیم بیش تر جنبه دیدبانی داشته و در هنگام حملات دشمن از آن ها استفاده می شده است و هم اکنون چند برج در کوهبنان موجود است که مهم ترین آن ها برج درشوئیه است که پاتوق افراد مس ن محل نیز بود، و در کنار برج ساعاتی از فراغت خود را می گذراندند. قلعه های زیادی هم در روستای کوهبنان وجود داشته و از خشت خام و سنگ و گِلِ رس ساخته شده و معمولاً اطراف آن ها خندقی حفر می کردند و هنگام حمله دشمن، آب در آن می انداختند، تا سدی جلوی دشمن باشد و زمان حمله دشمن مردم به قلعه ها پناه می بردند تا در امان باشند و فقط اموال آن ها به یغما می رفت و کسانی که نگهبانی قلعه را عهده دار بودند مبلغی حدود (۳۰ ریال ) دستمزد دریافت می کردند و گاهی اوقات یک اتاق در قلعه به آن ها داده می شد البتّه مشروط بر این که از ده، سهمی داشته باشد.

زیارتگاه خواجه خضر

زیارتگاه خواجه خضر

زیارتگاه خواجه خضر

در حد فاصل خانقاه شیخ ابوسعید و تخت امیر اتاقک سنگ کوچکی (غار کوچکی) وجود دارد که اهالی کوهبنان در این محل جهت راز و نیاز و گرفتن حوائج شمع روشن می کنند و قدما گویند که این محل، مکان ملاقات برهان الدین و خضر نبی بوده است و شاید هم محل برگزاری جلسات خصوصی عرفا.

مسجد جامع محله انصار

مسجد به طوری که نقل می کنند قدمتی حدود پنج تا شش قرن را دارا میباشد که شاید اولین و بزرگ ترین و تنها مسجد جامع شهر قدیمی کوهبنان باشد. مسجد جامع محله انصار کوهبنان، در زمینی به وسعت حدود چهارهزار و نهصد مترمربع ( ۴۹۰۰) به صورت سه قسمت که دو قسمت به صورت مختلط و یک قسمت مجزا در وسط محله مذکور قرار دارد.

مسجد جامع ۱

قسمت ۱: الف – این قسمت که قدمت آن حدود د و قرن می باشد . با زیربنایی حدود ۲۲۵ مترمربع، توسط فردی به نام قاسم فرزند ابراهیم (قاسم ابرام ) بازسازی شده است که در آن زمان این قسمت به صورت دیوارها از بیرون و داخل آجری و کف مسجد نیز به صورت خاکی بوده که حدود ۴۰ تا ۴۵ سال قبل توسط حجه الاسلام آیت اللهی یز  دی مرمت شده است و اولین فرش ها توسط این فرد با همکاری اهالی از استان یزد، تهیه و به مسجد آورده شده است . لازم به ذکر است که تا قبل از این تاریخ اگر مراسم روضه خوانی هم بوده بایستی مستمعین همراه خود زیراندازی به مسجد بیاورند و بعد از مراسم همراه ببرند.

مسجد جامع۲

قسمت ۲: ب – این قسمت که جزیی از قسمت الف به حساب می آید . در حدود ۲۰ سال پیش توسط فردی به نام حجه الاسلام کافی با همکاری مردم شریف محله انصار در زمینی به مساحت ۱۵۰ مترمربع ساخته شدکه در مجموع ساختمانی حدود ۳۵۰ تا ۳۷۵ متر در قالب مسجد قدیم در حال استفاده است.

قسمت ۳: این قسمت که قسمت اصلی مسجد  می باشد با زیربنایی حدود ۱۰۴۰ مترمربع در دو طبقه، توسط حضرت حجه الاسلام حاج سیدعلی اکبر حائری نیا یزدی و همکاری هیئت امنای مسجد به صورت تقریباً شبیه به مسجد مبارک گوهرشاد مشهد مقدس ساخته شده  است.

مسجد جامع۳

(بر گرفته از کتاب تاریخ و فرهنگ محلی کوهبنان :نوشته فاطمه بیگم روح الامینی)

 مطالب مرتبط :معرفی برخی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری کوهبنان

                     گردشگری کوهبنان

3 thoughts on “معرفی چند اثردیگر تاریخی و جاذبه گردشگری کوهبنان

 • فروردین ۱۲, ۱۳۹۴ at ۳:۴۵ ق٫ظ
  Permalink

  پس روستای صخره ای درب گزگ کجاست. توهم بود؟

  Reply
  • فروردین ۱۲, ۱۳۹۴ at ۱۱:۲۰ ق٫ظ
   Permalink

   آقای حسنعلی منصور برای دیدن مطلب روستای در گزک مراجعه کنید به معرفی برخی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری کوهبنان پیوست مطلب فوق با تشکر سال خوبی داشته باشید

   Reply
 • فروردین ۱۵, ۱۳۹۴ at ۱۲:۲۵ ب٫ظ
  Permalink

  انصاف بخرج دهید.متقی نبود درگزک کارش تمام شده بود میمند دوم است

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *