۱:۱۵:۱۵ - چهارشنبه ۱۸ مرد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آسیاب‌های هشت‌گانه آبی کوهبنان مرمت می شود
به گزارش کوهبنان امید ، محمد رضا مهدلو  در نشست میراث فرهنگی این شهرستان اظهار داشت: وجود معادن غنی زغال‌سنگ سبب شده که صنعت گردشگری معادن در کوهبنانمورد توجه قرار گیرد تا گردشگران با حضور در عمق ۵۷۰ متری زمین از زیبایی‌ها و شگفتی‌های معادن در اعماق درونی زمین بهره ببرند البته باید با همکاری میراث فرهنگی […]

به گزارش کوهبنان امید ، محمد رضا مهدلو  در نشست میراث فرهنگی این شهرستان اظهار داشت: وجود معادن غنی زغال‌سنگ سبب شده که صنعت گردشگری معادن در کوهبنانمورد توجه قرار گیرد تا گردشگران با حضور در عمق ۵۷۰ متری زمین از زیبایی‌ها و شگفتی‌های معادن در اعماق درونی زمین بهره ببرند البته باید با همکاری میراث فرهنگی زمینه برای جذب بیشتر توریست فراهم شود.

 

1578 2 222 1577 آسیاب‌های هشت‌گانه آبی کوهبنان مرمت می شود

وی تاکید کرد: با توجه به تنوع آثار تاریخی و گردشگری کوهبنان و به‌منظور بهسازی، زیباسازی و مقاوم‌سازی ابنیه‌های تاریخی در سال جاری مبلغی در حدود ۹۰۰ میلیون تومان به این امر اختصاص داده شده است و امیدوارم بخشی از بودجه اختصاص داده شده به این امر به آموزش‌هایی پرداخته شود که موجب احیا و رونق تولید صنایع دستی از جمله قالیبافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و… در شهرستان شود.

فرماندار کوهبنان بیان داشت: شناسایی خانه‌های قدیمی و تاریخی شهرستان و رایزنی با صاحبان آنان در راستای ثبت اثر، بهسازی، زیباسازی و مقاوم‌سازی در دستور کار است که در همین راستا خانه سیف‌الدینی خریداری شده و برخی از امورات مربوط به بازسازی این مکان انجام شده است.

مهدلو  تاکید کرد: یکی از فضاهای زیبا و تاریخی شهرستان بخشی از بازار قدیم و تیمچه علیخانی است که  یک سال و نیم پیش مدیرکل میراث فرهنگی استان قول مساعد در راستای ثبت و  بازسازی این مکان تاریخی دادند و تا امروز این وعده عملی نشده است.

وی تصریح کرد: از جمله میراث گذشتگان آسیاب‌های هشت‌گانه آبی کوهبنان است که مرمت بخشی از این آسیاب‌ها در دستور کار قرار دارد اما فضاسازی، درختکاری، اتمام پروژه نمازخانه، مرمت خانه و راه‌اندازی آسیاب هشتم باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد.

فرماندار کوهبنان گفت: امامزاده بی‌بی عصمت یکی از بهترین فضاهایی است که در طول سال پذیرای میهمانان فراوانی از جای جای کشور و استان است در حالی که قبل از یک مکان مذهبی این فضا به یک فضای تفریحی و گردشگری مبدل شده که نیاز به توجه ویژه و اعتبارات خاص میراث فرهنگی دارد.

مهدی احمدی نماینده میراث فرهنگی کوهبنان با بیان اینکه تاکنون کار شناسایی ۲۰۰ اثر تاریخی، سیاحتی و گردشگری این شهرستان به سرانجام رسیده است، ادامه داد: آثاری که کار ثبت آنها انجام شده در اولویت مرمت و بازسازی قرار گرفته‌اند که این مهم در خانقاه شیخ ابوسعید، تخت لطیفی، حمام چماه، خانه تاریخی آل‌طه و… آثار به خوبی در حال  انجام است و یا کار عملیاتی آنان انجام شده است.

وی تاکید کرد: در روستاهای خانمکان، ده‌علی و فتح‌آباد مردم متقاضی بهسازی آثار هستند لذا باید شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد که این مهم هر چه زودتر عملی شود تا از تخریب بیشتر آثار جلوگیری شود و تیمچهعلیخانی به‌عنوان  بازار نماد اسلامی و ایرانی که در کنار مسجد و حمام تاریخی واقع شده با توجه به اعتبار امسال بازسازی خواهد شد این در حالی است که کارگاه خانه آل‌طه در هفته آینده آغاز می‌شود.

انتهای پیام/ نامجو کوهبنانی