۱:۴۶:۳۳ - پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اختتامیه هفتمین جشنواره شعر غزل کوهبنان
به گزارش کوهبنان امید ، این مراسم با حضور فرماندار ،معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندهان نظامی و انتظامی جمعی از مسئولین ،ادیبان ،نویسندگان و شاعران شهرستان های کرمان ،کوهبنان ،راور ،زرند و بهاباد در محل مدرسه عرفان اسلامی شیخ ابوسعید ابوالخیر کوهبنان و در جوار پارک بزرگ خواجه خضر برگزار شد […]

به گزارش کوهبنان امید ، این مراسم با حضور فرماندار ،معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندهان نظامی و انتظامی جمعی از مسئولین ،ادیبان ،نویسندگان و شاعران شهرستان های کرمان ،کوهبنان ،راور ،زرند و بهاباد در محل مدرسه عرفان اسلامی شیخ ابوسعید ابوالخیر کوهبنان و در جوار پارک بزرگ خواجه خضر برگزار شد که با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همراه بود .

1578 364 222 1577 اختتامیه هفتمین جشنواره شعر غزل کوهبنان

 

در این مراسم رحیم سیف الدینی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهبنان ضمن قرائت غزلی عرفانی از کمال خجندی گفت :این شعر در ارتفاع سه متری و به اندازهای هفتاد در هفتاد بر سینه کوه خواجه خضر کنده شده و اولین سند مکتوب علاقه به شعر در کوهبنان است که متعلق به قرن هشتم است .
وی ادامه داد:از دیر باز تاکنون سپهر فرهنگ و ادب شهرستان کوهبنان ستارگان فروزانی در دل خویش پرورش داده که می توان از ادیبان،عرفا و شاعرانی همچون فخرالدین کوهبنانی،حسین مظفر فتوحی ،شاه نعمت الله ولی و فرزندش شاه برهان الدین خلیل الله کوهبنانی ،سیاست مدارانی همچون امیر مجاهدالدین کوهبنانی و بزرگانی چون هدایت علی شاه ،ابوالحسن خان کوهبنانی ،شیخ محمد تقی ادیب بافقی،سید جلال الدین امام جمعه و…نام برد.
ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهبنان تاکید کرد:در کنار این مفاخر ارزشمند حضور اندیشمندان و صاحب نظرانی همچون ابواسحاق کوهبنانی و افضل الدین کوهبنانی تا شاعر ،عارف ،مفسر قران کریم مرحوم سید احمد جعفری و مرحوم دکتر محمود روح الامینی و استاد عباس ارام گواهی بر جایگاه و درک مردم کوهبنان از فرهنگ ،هنر و بویژه ادبیات دانست لذا به واسطه اهمیت تاریخی و فرهنگی شهرستان کوهبنان بعنوان بام فرهنگی استان کرمان نام گرفته است.
وی تصریح نمود :به منظور شناخت استعدادها و شکوفایی آنان انجمن شعر و ادب کوهبنان از چندین سال پیش فعالیت جدی خود را اغاز کرده و سه شنبه هر هفته این جلسه با حضور اساتید ادبیات و شاعران جوان برگزار می گردد.

محمد رضا مهدلو فرماندار کوهبنان در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره شعر غزل کوهبنان گفت:این شهرستان در گذشته محل رفت و امد و نشست و برخاست علما،عرفا،مشاهیر،شعرا،فرهیختگان و بزرگان علم او ادب بوده و همواره جلسات شعر و شاعری در تخت لطیفی کوهبنان برگزار می شده است .
وی ادامه داد:وجود مقبره هفتاد و دو عارف خفته در خاک کوهبنان ،آرامگاه محمد شهید کوهبنانی،برهان الدین کوهبنانی،مدرسه عرفان اسلامی ،سنگ نوشته و ده ها اثر دیگرگویای این حقیقت است که کوهبنان سابقه ای به بلندای تاریخ در شعر و شاعری دارد.
فرماندار کوهبنان تاکید داشت :در گذشته افرادی با برگزاری برنامه های معنوی ،چله نشینی و قرائت قران و ادعیه روح و روان خود را تقویت می کردند و در کنار ان در کلاس درس بزرگان علم،ادب و معرفت را فرا می گرفتند .
وی ابراز داشت:شاعران همواره زبان گویای مردم بودند لذا مورد توجه ائمه اطهار و بزرگان بودند که بعنوان نمونه می توان به دعبل خزایی اشاره نمود و در زمان ماهم بنیانگذار کبیر انقلاب و رهبر فرزانه و متفکر انقلاب هم خود شاعر هستند و هم به شعر و شاعران عنایت ویژه ای دارند.
فرماندار کوهبنان خاطر نشان کرد:شاعران می توانند با رعایت انصاف و ادب نیازهای جامعه را در قالب شعر بیان کنند تا کلام و بیان انان برای همیشه در ذهن مردم باقی بماند.
رئیس شورای فرهنگی عمومی کوهبنان گفت:جای بسی افتخار است که شاعران جوان کوهبنانی همواره در همایش ها و جشنوارهای استانی و کشوری همچون جشنواره شعر رضوی حائز رتبه های برتر هستند .
مهدلو به مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تاکید کرد :همواره با برگزاری جلسات شعر و ادب،تجلیل و تکریم از شاعران جوان ، دعوت از اساتید شعر و ادب استان و کشور و….زمینه تقویت شعر شهرستان را رقم بزنند.
وی در پایان گفت:میر سید عباس روح الامینی مشهور به چماه کوهبنانی از چهرهای ادبی شهرستان در قرن معاصر است که با بهره جستن از مطالب کوتاه و مفید و درج ان در مطبوعات زبان گویای مردم در بیان مسائل اجتماعی است .
انتهای پیام /نامجو کوهبنانی