۱۷:۱۶:۳۸ - جمعه ۲۷ آبا ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از استاد علی اکبر عربی نویسنده جانباز کوهبنانی تقدیر شد
همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی فرماندار کوهبنان به اتفاق بخشدار مرکزی ،مسئول بسیج حوزه شهری ،مسئولین ادارات بنیاد شهید ،فرهنگ و ارشاد اسلامی ،اداره امورکتابخانه های عمومی شهرستان با نویسنده جانباز کوهبنانی علی اکبرعربی  در دهستان خرمدشت دیدار و از خدمات ارزنده ایشان در نوشتن چندین جلد کتاب تقدیر نمودند.   به گزارش کوهبنان […]

همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی فرماندار کوهبنان به اتفاق بخشدار مرکزی ،مسئول بسیج حوزه شهری ،مسئولین ادارات بنیاد شهید ،فرهنگ و ارشاد اسلامی ،اداره امورکتابخانه های عمومی شهرستان با نویسنده جانباز کوهبنانی علی اکبرعربی  در دهستان خرمدشت دیدار و از خدمات ارزنده ایشان در نوشتن چندین جلد کتاب تقدیر نمودند.
به گزارش کوهبنان امید،درابتدای این دیدار محمد رضا مهدلو فرماندار کوهبنان ابراز داشت : در دوران دفاع مقدس اقشار مختلف در لبیک به فرمان حضرت امام (ره) به سوی جبهه ها شتافتند و با تمام وجود و توان در برابر دشمنان و متجاوزین ایستادند .
وی ادامه داد : گروهی در دوران دفاع مقدس با اهدای جان خویش در زمره شهدا قرار گرفتند و عده ای هم به اسارت دشمن بعثی در آمدند و در نهایت هم گروهی از رزمندگان دوران دفاع مقدس عضوی از بدن خویش را تقدیم کردند و به درجه جانبازی نائل شدند .
فرماندار کوهبنان تاکید نمود: جانبازان شهیدان زنده و سند افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند عزیزانی که در طی سالیان گذشته درد و رنج را تحمل می کنند و برخی از آنان در عرصه های مختلف فرهنگی ،اجتماعی ،اقتصادی ، سیاسی و مذهبی منشا خدمات ارزنده هستند.
وی ادامه داد : استاد علی اکبر عربی از جمله جانبازان دوران دفاع مقدس است در حالی که بر روی ویلچر قرار دارد اما باز هم دست از تحقیق و تالیف بر نداشته و همواره در راستای فعالیت های فرهنگی و نوشتن کتب مختلف پیش قدم است .
استاد علی اکبر عربی در سال ۱۳۳۱در دهستان خدمدشت از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهبنان در یک خانواده روحانی و مذهبی چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ابوسعید خرمدشت پشت سر گذاشت .
وی برای ادامه تحصیلات دوران راهنمایی و متوسطه به تهران رفت و در نهایت با توجه به استعداد و علاقه ای که به تاریخ داشت وارد دانشگاه شد تا اینکه  در سال ۱۳۷۳ در رشته تاریخ دانشگاه یزد موفق به اخذ کارشناسی این رشته شد .
استاد علی اکبر عربی چون در خانواده ای روحانی و مذهبی زندگی کرده بود لذا در کنار درس و بحث دانشگاه به حوزه شهید شاه آبادی غرب تهران رفت و دوره مقدماتی را سپری نمود و در ادامه برای ادامه تحصیلات حوزوی به حوزه باقرالعلوم قم رفت .
وی علاقه وافری به مباحت مذهبی ،تاریخی و باستان شناسی دارد لذا کتبی در مورد آقا ابوالفضل العباس(ع)  ،گذری بر فرهنگ عامیانه مردم خدمدشت و سبز دشت و….به رشته تحریر در آورده و چندین کتاب دیگر نیز در مرحله چاپ دارد.
ایشان در کنار این فعالیت ها تا کنون در برگزاری چندین نمایشگاه مردم شناسی در شهرستان کوهبنان ،استان یزد و دهستان خرمدشت همکاری داشته و به تازگی در حال احداث موزه مردم شناسی در دهستان خرمدشت است .
عربی در سال ۱۳۵۶ به استخدام سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی در آمد و از این سال در زمره ارادتمندان و مریدان حضرت امام (ره) بود لذا در مرداد ماه سال ۵۷ در حین تظاهرات در بازار تهران توسط عمال رژیم پهلوی دستگیر و روانه زندان شد .
وی پس از مدتی از زندان آزاد شد اما همچنان تا زمان پیروزی انقلاب تحت تعیب ساواک بود تا اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و محکومیت او منتفی گردید و از این تاریخ به بعد ایشان در خدمت حضرت امام (ره) و انقلاب اسلامی بود .
ایشان در سال ۵۸ به اتفاق تعدادی از دوستان خود انجمن اسلامی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی را راه اندازی نمود و در نهایت با شروع جنگ تحمیلی در کنار رزمندگان قرار گرفت و در سال ۶۵ برای دومین مرتبه از طریق بسیج ادارات عازم جبهه ها شد تا اینکه در جریان عملیات کربلای پنج به درجه رفیع جانبازی نائل گردید .
استاد علی اکبر عربی در حال حاضر با مجروحیت ۷۵ درصدی و قطع نخاع همچنین داشتن زخم بستر دوران سخت و پر رنجی را تحمل می کند اما با وجود همه سختی ها دست از تحقیق ،پژوهش و تالیف بر نداشته و همچنان در این عرصه فعال است .
لازم به ذکر است حاضرین در ادامه در دیدار با خانواده شهید سید ابو تراب شریعتی در دهستان خرمدشت یاد و خاطره ایشان را که از فعالین عرصه کتاب و کتابخوانی بود گرامی داشتند .

 انتهای پیام /نامجو کوهبنانی