۱۵:۳۱:۵۷ - پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
به بهانه ۵ مهر  نودمین زاد روز زنده یاد دکتر محمود روح الامینی
دکتر محمودروح الامینی، پیشکسوت مردم شناسی ایران کوهبنان امید ، ۵ مهرماه ، نودمین زاد روز زنده یاد دکتر محمود روح الامینی، پیشکسوت مردم شناسی ایران است.  پروین مقدم همسر دکتر روح الامینی از علاقه و حضور دلسوزانه دکتر در زمینه کار و فرهنگ و مردم شناسی می گوید: در اولین سال حضور محمود پس از […]

دکتر محمودروح الامینی، پیشکسوت مردم شناسی ایران

1578 222 1577 به بهانه ۵ مهر  نودمین زاد روز زنده یاد دکتر محمود روح الامینی

کوهبنان امید ، ۵ مهرماه ، نودمین زاد روز زنده یاد دکتر محمود روح الامینی، پیشکسوت مردم شناسی ایران است.  پروین مقدم همسر دکتر روح الامینی از علاقه و حضور دلسوزانه دکتر در زمینه کار و فرهنگ و مردم شناسی می گوید: در اولین سال حضور محمود پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۴۸ برای راه اندازی مجدد “موزه مردم شناسی” که از پل امیر بهادر تهران به کاخ گلستان منتقل شده بود، همت گماشت. کلاس درسش را در همان محوطه برگزار می کرد و از دانشجویانش برای چیدمان وسایل و تنظیم توضیحات هر وسیله کمک می گرفت.
بخش مردم شناسی را در دانشکده علوم اجتماعی، که در آن مشغول به کار شده بود، در محل کنونی باغ نگارستان یا دانشکده ادبیات سابق، راه اندازی کرد. در سفر به کرمان، پیشنهاد تبدیل شدن حمام گنجعلی خان را به موزه حمام ها در سال ۱۳۵۰ به وزارت فرهنگ و هنر وقت ارائه کرد. مأمور نشر و ساختن مجسمه واره ها را با الهام از یاد و حافظه اش که از حمام شهرش کوهبنان به یاد داشت، برای هنرمندان شرح و بسط می داد، که من شاهد و ناظر این تلاش ها در خانه خودمان بودم. (فضای حمام گنجعلی خان به صورت انبار در آن زمان برای بازاریان مورد استفاده بود.) در همین سال به میمند هم سفر کرد و با تهیه عکس و اسلاید و ضبط گویش و شیوه زندگی مردم میمند (نزدیک شهر بابک)، نخستین برداشت های مردم شناسی و فرهنگی را از میمند تهیه و با کمک دانشجویانش انجام داد. پیشنهاد استفاده از فضای آب انبارها و حمام های قدیمی را که بنای محکمی دارند، برای موزه‌های مردم شناسی با اتکاء به فرهنگ بومی هر منطقه ارائه کرد. طرح “اکو موزه” یا “موزه فضای باز” را در سال ۱۳۷۲ پیشنهاد کرد و این موزه اکنون در سراوان، ۹۵ کیلومتری رشت به نام موزه فضای باز میراث فرهنگی و روستایی مشغول فعالیت است. خود او به دلیل بیماری، در نوشتن طرح اولیه مشارکت داشت و کارهای مربوطه توسط گروه دیگری به انجام رسید ولی همفکری و همراهی با طرح را پی می‌گرفت. همین طرح را برای زادگاهش، کوهبنان کرمان، با توجه به حفظ و حراست روستای دست نخورده ای به نام “افزاد” ، ارائه کرد که هنوز به سرانجام نرسیده است.
خانم روح الامینی در ادامه صحبت هایش به دانشکده علوم اجتماعی که در سال ۱۳۷۲ از محل سه راه ژاله خیابان علایی به محل کنونی اش، خیابان آل احمد منتقل شد، اشاره می‌کند و می‌گوید: دکتر، دلسوزانه پیگیر حفظ و حراست ساختمان قدیمی و نگهداری آن شد، که با کمک صمیمانه مسئولان اداری وقت، از تخریب و تسطیح آن جلوگیری به عمل آمد.
وی می‌افزاید: دکتر روح الامینی معتقد بود، این محل که بیش از ۵۰ سال فعالیت دانشگاهی داشته، برای “حفظ آثار و اسناد دانشگاهی” در نظر گرفته شود و هر کدام از کلاس‌های درس آن ساختمان به دانشکده‌ها اختصاص یابد تا معرف پیشینه و تاریخ آن دانشکده باشد.
روحش شاد/راهش پررهرو
انتهای پیام / خلیل الله باقی زاده مدیرکتابخانه های عمومی شهرستان کوهبنان