۱۱:۵۳:۱۶ - دوشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است
  احداث سومین بازار بزرگ کوهبنان مزین به نام امام خمینی (ره) از سال ۶۲ آغاز شده و به مدت محدودی مورد استفاده قرار گرفته و حال پس از سال‌ها راه‌اندازی این بازار بزرگ ضروری است کوهبنان امید -علی اصغر نامجو کوهبنانی :طی یک ماه گذشته برخی از اصناف و بازاریان کوهبنان بارها در دیدار با […]

  احداث سومین بازار بزرگ کوهبنان مزین به نام امام خمینی (ره) از سال ۶۲ آغاز شده و به مدت محدودی مورد استفاده قرار گرفته و حال پس از سال‌ها راه‌اندازی این بازار بزرگ ضروری است

1578 5 2 222 1577 4 راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است

کوهبنان امید -علی اصغر نامجو کوهبنانی :طی یک ماه گذشته برخی از اصناف و بازاریان کوهبنان بارها در دیدار با فرماندار ،شهردار و معاونت سیاسی فرمانداری کوهبنان خواستار راه اندازی بازار بزرگ امام خمینی (ره) شهرستان شده اند مکانی که می تواند هم در بحث تجارت و هم در بحث جذب توریست و گردشگر نقش مهمی را ایفا نماید .
البته بیان این نکته خالی از لطف نیست :که در سال گذشته به همت فرمانداری ،شهرداری و کمیته امور بانوان فرمانداری کوهبنان با تزغیب و تشویق زنان سرپرست خانوار مدتی بازار کوهبنان جان گرفت و محصولات و صنایع دستی تولیدی زنان سرپرست خانوار در این مکان فروخته می شد اما کم کم بدلائل مختلف درب مغازه های این بازار دوباره برای مدتی بسته شد.
لازم به ذکر است که با تلاش شهردار سخت کوش کوهبنان و همکاری شورای شهر پارکی زیبا و جذاب در درب ورودی بازار کوهبنان مزین به نام یکی از فرهیختگان کوهبنانی ساخته شده که عموما محل تجمع و نشست و برخاست بازنشستگان است .

پس از سال ها انتظار:
راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است
احداث سومین بازار بزرگ کوهبنان مزین به نام امام خمینی (ره) از سال ۶۲ آغاز شده و به مدت محدودی مورد استفاده قرار گرفته و حال پس از سال‌ها راه‌اندازی این بازار بزرگ ضروری است.
بازار به عنوان عملی‌ترین و عینی‌ترین مرکز کسب و کار و تجارت شناخته شده است و طی تاریخ نیز این مهم مورد توجه بوده و نبی مکرم اسلام (ص)نیز بر این مهم توجه ویژه را داشته‌اند.
بازار یک سیستم اجتماعی و اقتصادی است که نگاه به آن به عنوان مکانی صرف برای خرید و فروش کالا و تجارت یک نگاه کامل و همه جانبه نیست با نگاهی به ساختار بازارها در دوران و اعصار گذشته در تمدن‌های اسلامی در بررسی مفهوم و معنای بازار این چنین درمی‌یابیم که معنای بازار فراتر از بعد مکان و فرآیند داد و ستد است.

نخستین بازار کوهبنان در قرن هفتم ساخته شده است:
نخستین بازار کوهبنان با توجه به شواهد تاریخی در قرن هفتم همزمان با آغاز تجارت اسلامی در این منطقه در جنب مسجد جامع شهرستان تا مدرسه عرفان اسلامی شیخ ابوسعید ابوالخیر ساخته شد و طی تاریخ سیاحان و گردشگران بزرگی همچون مارکوپولو از این بازار بزرگ به نیکی یاد کرده‌اند.
به گونه‌ای که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از جمله مارکوپولو از سوغات این بازار به بزرگی اسم برده‌اند، نمونه بارز آن آینه‌های فولادی و توتیا است که به عنوان هدیه توسط مارکوپولو تقدیم ملکه چین شده است .
آثار و بقایای این بازار تا دهه اول انقلاب همچون سرو سرافراز خودنمایی می‌کرد و سر در ورودی این بازار همچنان پابرجا و استوار ایستاده بود که به دلیل گسترش مسجد جامع این اثر مهم تاریخی و با ارزش ناخواسته و به دلیل عدم آگاهی از ارزش و سابقه تاریخی تخریب شد و امروز فقط نام این بازار ورد زبان هاست.
اما دومین بازار کوهبنان متعلق به حدود ۲۰۰ سال پیش است که در محلی به نام درب اداره ایجاد شد به گونه‌ای که در جوار آن حمام چماه و مساجدی واقع شده بودند و هنوز آثاری از این بازار باقی است.

1578 5 2 222 1577 4 راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است

نظر به اینکه بازاری در جنب همین بازار به عنوان تیمچه علی‌خان حدود ۵۰ سال پس از آن ساخته شد، هنوز تعدادی از مغازه‌ها و محل ورود آن باقی مانده و مابقی آن به دلیل احداث خیابان و منازل مسکونی همچنین مکان‌های تجارتی به کلی تخریب شده‌اند.

1578 5 2 222 1577 4 راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است

نقش اجتماعی فرهنگی بازارها با پیدایش آن در کنار مساجد:
پیدایش بازارها در کنار مساجد علاوه بر نقش و ارزش مادی، نقش اجتماعی و فرهنگی را نیز از آن بازار کرده است و با پای گذاشتن در بازار یک شهر به راحتی می‌شود، اطلاعاتی از فرهنگ و تا حدودی آداب و رسوم آن شهر به دست آورد.
به واسطه معماری، نحوه ساخت و بافت بازار و همچنین اجناس داخل آن از صنایع دستی تا محصولات کشاورزی می‌توان شناخت تقریبا کاملی از موقعیت جغرافیایی و فرهنگ مردم یک شهر به راحتی کسب کرد در گذشته بر اساس معماری اسلامی ایرانی هر جا مسجدی ساخته می‌شد در کنار آن بازار و حمام نیز ایجاد می‌شد و بازاریان باید کتاب مکاسب را به خوبی مطالعه و آزمون دهند.
همچنین بازاریان در وقت گلبانگ اذان ضمن رها کردن کسب و تجارت با شتاب خود را برای اقامه نماز جماعت به مساجد می‌رساندند و در آنجا نیز از درس اخلاق و احکام  امام جماعت بهره می‌بردند تا با اطلاعات حاصل شده لقمه نانی حلال را بر سر سفره خود قرار دهند.
بازار یک گنجینه فرهنگی برای شهر محسوب می‌شود:
سومین بازار بزرگ کوهبنان پس از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ساخته و مزین به نام معمار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) شد که عملیات اجرایی و احداث آن از سال ۶۲ آغاز و در سال ۶۷ این مکان با حدود ۵۰ مغازه احداث شد و در پاره‌ای از تاریخ گذشته این بازار به مدت محدودی مورد استفاده قرار گرفته است.

1578 5 2 222 1577 4 راه‌اندازی بازار بزرگ کوهبنان امام خمینی کوهبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است

حال سال‌های متمادی است، این بازار بلااستفاده واقع شده و ضرورت دارد برای راه‌اندازی این بازار بزرگ که به نام بنیانگذار کبیر انقلاب مزین شده اقدام شود و با توجه به اینکه این بازار به مسجد بزرگ حضرت امام (ره) متصل می‌شود می‌تواند زمینه را برای اقتصاد اسلامی رقم بزند.
امروزه شهر عرصه تلاش و حیات انسان‌ها است که تار و پودش با اقتصاد و تجارت محکم‌تر و پایدارتر می‌شود و هر شهر نیازمند این تاروپود است تا بافتش تخریب‌پذیر نشود و البته این امر حوزه‌های خاصی را می‌طلبد تا بقای شهر و انسان‌هایش تضمین شود.
بازار جزو لاینفک حیات شهری است و به عنوان شناسنامه هویت‌بخشی یک شهر است، پیشرفت تجاری و اقتصادی یک شهر با نام بازارهایش جلوه‌گر می‌شود لذا بایستی تلاش شود تا بازار بزرگ کوهبنان که نمادی از معماری اصیل اسلامی و ایرانی است بار دیگر احیا و راه اندازی شود.
بازار علاوه بر تاثیر اقتصادی و تجاری به تمام معنا یک گنجینه فرهنگی است و در یک بازار با تعامل و گفت‌وگو بین خریدار و فروشنده یک فضای فرهنگی ایجاد می‌شود که متعاقبا ذهن جستجوگر را به سوی مطالعات مردم‌شناسی و شناخت از فرهنگ شهر سوق می‌دهد و این از ویژگی‌های منحصر به‌فرد بازار است.

راه‌اندازی بازار بزرگ گامی برای اشتغالزایی جوانان کوهبنان:
شهرستان کوهبنان در شمالی‌ترین نقطه استان کرمان قرار دارد که آثار و بناهای تاریخی بکر و عظیمی برای جذب گردشگران و سیاحان را دارا است که مسجد و بازار بزرگ حضرت امام خمینی (ره) از جمله آنهاست که همچون نگینی درخشان در وسط شهر کوهبنان خودنمایی می کند.
کوهبنان علاوه بر موقعیت‌های گردشگری،وجود چهار امام زاده واجب التعظیم  ،آب و هوای مطلوب در چهار فصل، حیات وحش قرق شده،محصولات کشاورزی مرغوبی همچون زعفران، پسته، زیره، بادام و…و همچنین صنایع دستی بسیار زیبایی نظیر گلیم، قالی مشهور و معروف کوهبنان ، پته که با گلدوزی به دستان بانوان خلق می‌شود را دارد که گسترش و توسعه آن نیازمند یک تدبیر و مکان متمرکزی چون بازار برای دیده شدن و فروش است.
وجود مغازه‌های پراکنده در سطح شهر خستگی و نارضایتی برخی از شهروندان و گردشگران در خرید سبد کالای مورد نیاز خود را به دنبال دارد، وقتی یک شهروند بتواند تمام کالاهای موردنیاز خود را در یک محل متمرکز خریداری کند خشنودتر است از اینکه تمام مغازه‌های شهر را زیر پای بگذارد.
ایجاد بازار و گنجاندن تمام کالاهای زندگی بشری در آن از خوراک و پوشاک تا وسایل منزل و… با قیمت مناسب بازار تاثیر چشمگیری بر مخارج و هزینه‌های خانوار می‌گذارد چه بسا گاهی دغدغه خانواده‌های کوهبنانی برای رفتن به مرکز استان و طی مسافت طولانی برای تهیه کالای مورد نظر و خرید کالاهای مورد نیاز عید و مراسم عروسی بسیار هزینه‌بر است.
با ایجاد بازار می‌توان گامی برای اشتغالزایی نیز برداشت، محافظت و نگهبانی از مکان بازار و پر کردن دکان‌ها و غرفه‌ها نیازمند نیروی انسانی است که جوانان می‌توانند اشتغال خود را از بازار آغاز کنند.

نقش بازار بزرگ کوهبنان در جذب گردشگران:
با توجه به اینکه بازار بزرگ امام خمینی (ره) در مرکز شهر کوهبنان قرار دارد و متصل به مسجد بزرگ حضرت امام (ره) است، لذا بازاریان می‌توانند در کنار کسب و کار در وقت شرعی در مراسم نماز جماعت مسجد شرکت و احکام مربوط به تجارت را به خوبی فراگرفته و بتوانند در کسب روزی حلال گام بردارند.
همچنین وجود این بازار می‌تواند نقش مهمی در فروش و عرضه مستقیم تولیدات دامی و محصولات کشاورزی، دارویی، صنایع دستی و… شهروندان کوهبنانی و روستائیان داشته باشد و زمینه را برای جذب و بازدید بیشتر گردشگران داخلی و خارجی رقم بزند.
برای فعالیت مجدد بازار مرکزی کوهبنان ضمن هماهنگی با هیئت امنای مسجد حضرت امام خمینی (ره) مقرر شد به منظور فراهم کردن بستر مناسب بسته‌های تشویقی درنظر گرفته شود .

انتهای پیام/

تبليغات
تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید