۱۷:۰۰:۲۴ - جمعه ۲۶ خرد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سنت چهار صد ساله مردم شهرستان کوهبنان در روز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع)
به گزارش کوهبنان امید ، همزمان با سالروز شهادت مولای متقیان طبق یک سنت چهار صد ساله مردم شهرستان کوهبنان با پوشیدن لباس مشکی و حضور در مساجد و تکایای ضمن راه اندازی دسته جات و هیات های سینه زنی و زنجیر زنی با حرکت به سوی یکی از اماکن مقدسه و بقاع متبرکه بار […]

به گزارش کوهبنان امید ، همزمان با سالروز شهادت مولای متقیان طبق یک سنت چهار صد ساله مردم شهرستان کوهبنان با پوشیدن لباس مشکی و حضور در مساجد و تکایای ضمن راه اندازی دسته جات و هیات های سینه زنی و زنجیر زنی با حرکت به سوی یکی از اماکن مقدسه و بقاع متبرکه بار دیگر ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت به نمایش می گذارند و بیرق سیاه را بر بلندی گنبد امام زاده نصب می کنند .

 

1578 %d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%aa 328 222 1577 سنت چهار صد ساله مردم شهرستان کوهبنان در روز  شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع)

 

لازم به ذکر است از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مسئولین و مردم ولایت مدار شهر کوهبنان با طی کردن مسیر های چند کیلومتری با پای پیاده و حمل بیرق های سیاه خودرا به امام زاده سلیمان شاه در جوار قبور مطهر شهیدان می رسانند و ضمن عزاداری دسته جمعی بار دیگر با آرمان های بلند حضرت امام و شهیدان همیشه جاوید تجدید عهد و پیمان می کنند و برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری دست به دعا بر می دارند.
امسال با توجه به مصادف شدن سالروز شهادت مولای متقیان و روز جمعه مردم روضه دار و عزادار کوهبنان در نهایت با حضور دسته جمعی در مسجد بزرگ و تاریخی حضرت امام در مراسم نماز سیاسی و عبادی جمعه شرکت خواهند نمود.
از سنت های بسیار پسندیده مراسم سالروز شهادت مولای متقیان حضور دسته جات و هیات های عزاداری در منازل کسانی است که طی یک سال گذشته عزیزی را از دست داده اند البته این مراسم با مرثیه سرایی،مداحی و عزاداری مختصر همراه است.
از دیگر سنت های این روز جمع اوری کمک های مردمی جهت کمک به نیازمندان در قالب اهدای سبد کالا و توزیع غذای گرم در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در بین خانوادهای نیازمند شهرستان است.
همچنین چند سالی است که در روز ۲۱ماه مبارک رمضان به همت گروه تعزیه محبان حضرت علی اکبر شهرستان مراسم تعزیه شهادت مولای متقیان در یکی از مساجد و تکایای شهر برگزار می گردد.
از جمله ویژگی های مراسم سالروز شهادت مولای متقیان حضور نیروهای نظامی و انتظامی در کنار عزاداران و برقراری نظم و امنیت مراسم است که این مهم جای تقدیر دارد.
انتهای پیام /نامجو کوهبنانی.