۱۹:۱۰:۳۷ - چهارشنبه ۳۱ خرد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
محرومیت زیر زمین/ زغال ها خاک می خورند کارگران گرسنگی
کوهبنان امید به نقل از مهر :صنعت زغالسنگ در استان کرمان قدمتی به اندازه بزرگترین کارخانه های فولاد در کشور دارد اما طی این سال ها معادن زغالسنگ استان به جای اینکه توسعه یابند و وضعیت بهتری پیدا کنند به مرور زمان فرسوده تر شده اند و روش های استخراج از معادن هم همچنان ابتدایی […]

کوهبنان امید به نقل از مهر :صنعت زغالسنگ در استان کرمان قدمتی به اندازه بزرگترین کارخانه های فولاد در کشور دارد اما طی این سال ها معادن زغالسنگ استان به جای اینکه توسعه یابند و وضعیت بهتری پیدا کنند به مرور زمان فرسوده تر شده اند و روش های استخراج از معادن هم همچنان ابتدایی و اکثرا با روش های قدیمی در عمق زمین انجام می شود.

 

1578 328 222 1577 محرومیت زیر زمین/ زغال ها خاک می خورند کارگران گرسنگی

 

 

بطوریکه برخی از معادن تا عمق ۸۰۰ متری زمین پیش رفته اند و کارگران در سخت ترین شرایط کاری مشغول به کار هستند.

طبیعتا وقتی کارگری در چنین شرایطی کار می کند باید حداقل حقوق و دستمزد و بیمه را در یافت کند اما متاسفانه وضعیت نا مناسب اقتصادی که بر معادن زغالسنگ حاکم است موجب شده تعدادی از معادن زغالسنگ استان کرمان نیمه تعطیل باشند و برخی از معادن نیز به مرحله بهره برداری هم نرسند.

بروز حادثه گازگرفتگی در یکی از معادن کرمان

در حالیکه حادثه معدن در آزاد شهر گلستان نگاه ها را بیش از قبل به سمت این معادن جلب کرده است و یکی از مسئولان وزارت خانه متبوع پس از این حادثه تاکید کرده بود که تمام معادن غیر ایمن تعطیل شده اند اما چند روز قبل یکی از کارگران معدن زغالسنگ در کرمان دچار سانحه گاز گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

این حادثه ۲۲ خرداد روی داد و کارگر معدن «یاقوت شهر» بخش طغرل جرد شهرستان کوهبنان هیچ گاه نتوانست از معدن زغالسنگ زنده خارج شود.

این کارگر ۴۵ ساله یکی از هزاران کارگری است که در معادن تو در توی استان کرمان کار می کنند و با وجود اینکه گروه ارزیاب، ایمنی بسیاری از این معادن را تائید کرده اند اما هر از چند گاهی شاهد بروز چنین حوادثی هستیم، کار بسیار سخت و طبیعت خطرآفرین کارگاه هایی که در دل زمین حفر شده اند این شغل را از جمله سخت ترین مشاغل قرارداده است.

سختی کار در معدن وقتی سخت تر می شود که سطح ایمنی و تسهیلات هم در برخی از معادن در بهترین شرایط، در حد حداقل ها قرار گرفته است و به کارگران حقوق و دستمزد هم پرداخت نشود.

روزهای ابتدایی سال جاری بود که برخی از مسئولان و نمایندگان استان کرمان از رفع مشکلات معادن استان کرمان خبر دادند و گفته شد که با افزایش نرخ زغالسنگی که توسط شرکت ذوب آهن اصفهان خریداری می شود مشکلات به حداقل می رسد و حقوق کارگران به تاخیر نخواهد افتاد.

اما در هفته های اخیر شاهد درخواست های مکرر برخی از کارگران معادن زغالسنگ کرمان برای پرداخت حقوقشان هستیم که ماه ها به تاخیر افتاده است. معادن پابدانا و هشونی از جمله این معادن بوده اند.

یکی از کارگران در گفتگو با مهر می گوید: ما در سخت ترین شرایط ممکن از صبح تا شب در تونل هایی کار می کنیم که برای گذر از آن ها بعضا باید سینه خیز از برخی قسمتهای تونل رد شویم.

علی افزود: در این گرمای هوا همه زیر کولر نشسته اند اما ما در میان گرد و غبار و احتمال نشست گاز متان در عمق ۵۰۰ متری زمین کار می کنیم اما حقوق هم نمی گیریم.

ماه ها با قرض زندگی می کنم

وی ادامه داد: حقوق نگرفته ایم در حالیکه ما هم زن و فرزند داریم باید کرایه خانه بدهیم، پنج ماه است فقط قرض کرده ایم، دیگر کسی قرض هم نمی دهد مسئولان خودشان را جای ما بگذارند وقتی همین حقوق حداقلی را هم نمی گیریم باید چکار کنیم.

یکی دیگر از کارگران گفت: هر روز مسئولان و نمایندگان می گویند تا چند ماه دیگر مشکلات حل می شود اما همچنان این وضعیت ادامه دارد، از زمانی خصوصی سازی معادن اجرا شد وضعیت بسیار بدتر شد.

محمد افزود: چرا معادن به شرکت هایی واگذار شده که توان اقتصادی ندارند و نمی توانند حقوق کارگران را پرداخت کنند، هر بار هم که اعتراض می کنیم یک ماه حقوق پرداخت می شود و باز همان شرکت قبلی به کارش ادامه می دهد و باز حقوق ها پرداخت نمی شود.

وی از مسئولان خواست کارگروهی تشکیل دهند و بررسی کنند که آیا شرکت های بخش خصوصی به تعهداتشان عمل می کنند یا خیر و اگر نمی توانند.

این کارگر ادامه داد: بررسی کنید وضعیت سلامت کارگران چگونه است بسیاری از کارگران در سال های انتهایی کارشان، با مشکلات تنفسی جدی مواجه می شوند در مقابل این سختی کار حداقل باید حقوق مان را به موقع پرداخت کنند.

احمد دیگر کارگری است که می گوید: نمی دانم باید هزینه فرزندانم را چگونه تامین کنم وقتی اعتراض می کنیم می گویند زغال های استراخ شده فروش نرفته است از طرفی در رسانه ها می خوانیم زغالسنگ از چین وارد می شود و یا ذوب آهن پول ها را پرداخت نمی کند و یا ارزان زغال ها را خریداری می کند.

وی این سوال را مطرح کرد که مگر مسئولان برای حل مشکلات سمت ها را نگرفته اند چرا این مشکلات همچنان ادامه دارد و کسی برای حلشان کاری نمی کند مگر وزارتخانه این معضلات را نمی بیند.

وی گفت: مدیر معدن حقوق و دستمزد را نداده و پاسخگو نیست و این مساله قابل قبول نیست.

این در حالی است برخی از مسئولان در گزارش هایی که در هفته های اخیر داده اند از افزایش تولید زغاسنگ و همچنین پرداخت معوقات کارگران سخن گفته اند.

پیگیر رفع مشکلات کارگران معادن هستیم

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در گفتگو با مهر در خصوص حل مشکل کارگران معدن می گوید: استان کرمان دارای پتانسیلهای فراوانی در خصوص معادن زغالسنگ است و هزاران نفر در این معادن مشغول به کار هستند.

محمدرضا پور ابراهیمی افزود: از مدیران شرکت زغالسنگ می خواهیم خصوصی سازی معادن به شرطی انجام شود که بخش خصوصی دارای توان اقتصادی لازم باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از معادن به شرکت های خصوصی واگذار شده که توان لازم را ندارند، از سوی دیگر باید از معادن فعال حمایت لازم انجام شود.

وی حقیقی شدن نرخ زغالسنگ خریداری شده از معادن کرمان، استفاده از تکنولوژی های روز، جلوگیری از واردات زغالسنگ را ضروری دانست و افزود: باید چاره اندیشی جدی انجام شود و در این خصوص جلسات متعددی برگزار شده است که امیدواریم در نهایت شاهد بهبود وضعیت معادن زغالسنگ استان کرمان در آینده نزدیک باشیم.

استان کرمان از مهمترین پهنه های معادن زغالسنگ در شمال استان برخوردار است و سوخت بسیاری از کارخانه های فولاد کشور را تامین می کند اما پس از گذشت سال ها از خام فروشی زغال، این روزها حال معادن کرمان خوب نیست و به تدبیر جدی مسئولان نیاز دارد.

 

انتهای پیام /خبرگزاری مهر