۲:۲۱:۴۶ - چهارشنبه ۲ اسف ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مستاجران دیروز، پارک‌نشینان امروز/حتی یک قاشق غذا‌خوری از خودم ندارم
زلزله شب یلدا در شهرستان کوهبنان گرچه خسارت جانی نداشت، اما خسارت جدی به منازل مسکونی وارد کرد و بی‌خانمانی تعداد کثیری از مردم دهستان جور و شهر کوهبنان را در پی داشت.   منازلی که در اثر شکست‌های فراوان هر لحظه امکان فرو ریختن آن‌ها وجود دارد، چرا که بسیاری از منازل در بافت […]

زلزله شب یلدا در شهرستان کوهبنان گرچه خسارت جانی نداشت، اما خسارت جدی به منازل مسکونی وارد کرد و بی‌خانمانی تعداد کثیری از مردم دهستان جور و شهر کوهبنان را در پی داشت.

 

5 %d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c %d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87 222 1577 4 مستاجران دیروز، پارک‌نشینان امروز/حتی یک قاشق غذا‌خوری از خودم ندارم

منازلی که در اثر شکست‌های فراوان هر لحظه امکان فرو ریختن آن‌ها وجود دارد، چرا که بسیاری از منازل در بافت قدیمی و مناطق روستایی قدمتی بالا دارند که با مصالح روز و استاندارد ساخته نشده‌اند.

البته در این بین زنان سرپرست خانوار و مستاجرین بیشترین خسارت را در زلزله اخیر کوهبنان داشته‌اند کسانی که از حداقل امکانات از جمله زمین محروم هستند.

از طرفی چون بسیاری از منازل در زلزله شب یلدا و پس لرزهای متعدد دچار خسارت شده‌اند، صاحبان منازل مسکونی جهت بازسازی، مقاوم‌سازی و تعمیر منازل خود عذر مستاجران را خواسته‌اند که این خود عاملی در جهت سردرگمی و بی‌پناهی تعدادی از این عزیزان شده است.

مشکل بعدی نبود خانه برای اجاره و خرید در شهرستان کوهبنان است، زیرا زلزله شب یلدا به ۸۵ درصد منازل در دهستان جور و شهر کوهبنان خسارت وارد کرد.

البته مشکل جدی مردم کوهبنان عدم درآمد کافی است، جمعیتی که اکثر آنان در اعماق درونی زمین در معادن ذغال سنگ مشغول به کار هستند و با قناعت زندگی روزانه  خود را سپری می‌کنند.

پس از گذشت ۶۰ روز از زلزله شب یلدا، هنوز هم برخی از خانواده‌ها در شرایط سخت در چادرها زندگی می‌کنند و تعدادی هم در کانکس‌ها حضور دارند، لذا برخی از خانوادها هنوز با مشکل مواجه هستند که نمونه بارز آن حضور یک خانواده در پارک آزادگان کوهبنان است.

زهرا سادات‌توکلی به عنوان زن سرپرست با سه فرزند خود در کانکس اهدایی خیرین زندگی می‌کند، اما با شرایط بسیارسخت  که از حداقل امکانات محروم هستند.

نکته جالب توجه این که یخجال و ماشین لباس‌شویی این خانواده در وسط پارک قرار دارد و برای پخت غذا با توجه به نداشتن امکانات این خانواده دچار مشکل هستند.

سرپرست خانواده می‌گوید: خداوند را شاکریم که در زمان زلزله جان سالم به در بردیم و به فرزندان بنده و شهروندان کوهبنانی خسارت جانی وارد نشد.

وی می‌گوید:  پس از مدتی که در چادر زندگی کردیم به همت خیرین کانکسی به ما اهدا شد که با اسکان موقت با سه فرزندم از سرما و یخبندان نجات پیدا کردیم و الان شب‌ها را بدون ترس و اضطراب سپری می‌کنیم.

توکلی ادامه داد طی ۶۰ روز گذشته امام جمعه، فرماندار، فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج و فرماندهی انتظامی  شهرستان، شهردار کوهبنان و خیران بارها به چادر و کانکس ما سرزدند و جویای احوال ما شدند که جای تقدیر دارد و در آخرین مرحله مدیر عامل موسسه مهرآفرین کشور به اتفاق مدیر دفتر مهر‌آفرین استان و شهرستان در کانکس ما حضور پیدا کردند و قول مساعد دادند که برخی از مشکلات مرا رفع کنند که البته قدم‌هایی تا کنون برداشته‌اند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه خودم سرپرست خانوار هستم مشکلات زیادی دارم که مهترین آنها نداشتن درآمد مناسب و نداشتن وسایل زندگی است به گونه‌ای که حتی یک قاشق غذا‌خوری از خودم ندارم و الان با یارانه و کار کردن در یک مغازه و دریافت حقوق ۲۰۰ هزار تومانی زندگی خودم را اداره می‌کنم.

توکلی از خیران سراسر کشور دعوت کرد در راستای خرید زمین، منزل مسکونی و تهیه وسایل اولیه زندگی ایشان را یاری کنند تا هر چه زودتر بتواند سر و سامان بگیرد و از زندگی در پارک و فضای عمومی نجات یابد.

انتهای پیام/فارس

تبليغات
تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید