۱۵:۵۴:۲۳ - دوشنبه ۲۸ اسف ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان
شهرستان کوهبنان در شمال غربی کرمان و در فاصله ۱۶۵کیلومتری از مرکز استان در بین شهرستان های ، راور ، رفسنجان ،بافق ،بهاباد قرار گرفته و در حقیقت مرز استان کرمان با استان های یزد و خراسان جنوبی است

کوهبنان امید ،  شهرستان کوهبنان در شمال غربی کرمان و در فاصله ۱۶۵کیلومتری از مرکز استان در بین شهرستان های ، راور ، رفسنجان ،بافق ،بهاباد قرار گرفته و در حقیقت مرز استان کرمان با استان های یزد و خراسان جنوبی است که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است اطراف آن را کوه های مرتفعی احاطه کرده که بلندترین آنها کوه داودان است .

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

امامزاده بی بی عصمت

 

زبان و گویش مردم کوهبنان

زبان و گویش مردم کوهبنان تفاوت هایی با زبان و گویش کرمان دارد به گونه ای که مردم روستاهای شمالی کوهبنان به جهت نزدیکی به استان یزد لهجه ای آمیخته از  لهجه کرمانی و یزدی دارند.

وجه تسمیه کوهبنان

در باب وجه تسمیه کوهبنان روایات مختلفی است عده ای بر این باورند که وجود درختان فراوان بنه در این منطقه موجب شده تا اسم کوهبنان بر این خطه قرار گیرد و عده ای دیگر وجود قلعه های تاریخی که سدی پولادین در برابر نفوذ دشمن بوده را عامل وجه تسمیه کوهبنان عنوان کرده اند.

جاذبه های گردشگری کوهبنان 

۱-مدرسه عرفان اسلامی شیخ ابوسعید ابوالخیر از جمله جاذبه های تاریخی کوهبنان است که روزگاری محل رفت و آمد و برگزاری کلاس های درس و بحث علما ،عرفا ،مشاهیر و فرهیختگان از جای جای کشور در کوهبنان بوده است که مقبره داخل این مدرسه قدمتی بالای هزار سال دارد .

 

۲-آرامگاه محمد شهید کوهبنانی (خاک آخوند)

این آرامگاه بنای آجری گنبدداری است که زیر آن قبری از مرمر متعلق به عارف بزرگی است که بدست اشرار در مسیر کوهبنان به مشهد مقدس به شهادت رسیده و با توجه به سبک معماری به احتمال قوی این مقبره به قرن یازدهم هجری تعلق دارد .

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

طی سالیان گذشته شهرداری با احداث فضای سبز در صدد بهسازی و زیبا سازی اطراف این مقبره مبادرت داشته که امید می رود  قبر شهید در آینده ای نزدیک به فضایی جذاب و معنوی مبدل شود .

البته در جوار قبر این شهید آرامگاه هفتاد و دو عارف خفته در خاک قرار گرفته که بهسازی و زیبا سازی این فضا در دستور کار شهرداری و شورای شهر کوهبنان قرار دارد و در سال آینده این مهم اجرایی خواهد شد.

 

۳- طبیعت گردی کوهبنان

به دلیل بکر بودن و کوهستانی بودن منطقه روستاهای فراوانی در مرکز شهرستان و بخش طغرالجرد بعضا با آثار تاریخی و گردشگری جاذبیت خاصی دارند که روستاهای درب هود ،گردو کج ،سبلا ، هشونی ، خانمکان ، کهن ، رتک ، رشک ها و منطقه پشتکوئیه و….. از جمله  مناطق خوش آب و هوای شهرستان هستند .

 

۴- سنگ نوشته کوهبنان

در دامنه کوه خانقاه در جوار مجتمع گردشگری خواجه خضر اشعاری زیبا بر دل صخره های سخت حک شده که منسوب به کمال الدین خجندی است و قدمت این اثر حدود ۷۰۰ است .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

با توجه به گذر زمان و تغییرات جوی این اثر باید بیشتر مورد توجه قرار دوست داران میراث فرهنگی گیرد .

 

۵- مدرسه کاشانی کوهبنان 

این بنا در حقیقت اولین مدرسه رسمی در کوهبنان هست که زمانی محل تعلیم و تربیت انسان هایی برجسته بوده که از این دیار برخاسته اند و امروز در جای جای کشور در سمت های مختلف مشغول خدمت به آحاد مردم هستند .

البته این بنای بسیار زیبا و جذاب تاریخی قدمتی بالای ۱۰۰ سال دارد .

که مدت زمانی بعنوان دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان مورداستفاده قرار گرفت.

 

۶- قلعه دختر کوهبنان

در بالای کوه خانقاه و در نوک این کوه بنایی زیبا ساخته شده که عظمت آن هر ببینده ای را به تحیر وا می دارد این بنا از سنگ و ساروج ساخته شده که قدمت آن را به دوره ساسانیان نسبت می دهند در حالی که این قلعه چهار برج و بارو دارد .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

قلعه دختر

در اثر گذر زمان بخشی از این اثر تاریخی فرو ریخته و در صورت غفلت در آینده فقط نامی از آن باقی خواهد ماند.

البته چندین سال پیش به همت شهرداری تعدادی پله ساخته شده که در صورت ادامه راه رسیدن به قلعه دختر کوهبنان آسان تر می شود .

 

۷-تخت لطیفی کوهبنان

در دامنه کوه خاتقاه و در مجتمع تفریحی و گردشگری خواجه خضر بنایی از سنگ و ساروج ساخته شده که روزگاری محل عبادت علما وعرفا همچنین محل تدریس مشاهیر و برگزاری جلسات شبانه و مذهبی بوده است .

در این محل علما و عرفای بزرگی به امر تدریس و تحقیق می پرداختند  که طی چند سال گذشته به همت میراث فرهنگی استان و پیگیری های مجددانه رئیس اداره میراث فرهنگی کوهبنان عملیات بهسازی ،مقاوم سازی و زیبا سازی این اثر تاریخی انجام شده است .

 

۸- آسیاب های هشت گانه آبی کوهبنان

سلسله آسیاب های هشت گانه آبی به صورت متوالی و پشت سر هم در شمال شهر کوهبنان و در نزدیکی روستای تاریخی افزاد قرار دارند که قدمت آنها به هزار سال می رسد .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

در حقیقت یکی از شاخص ترین آثار تاریخی کوهبنان هستند که نشانی از خلاقیت مردان این دیار و قدرک درک و فهم بالای مردم این خطه دارد .

تا چند سال پیش چند آسیاب آبی در بالا دست شهر کوهبنان کار می کردند که در حقیقت بهترین آرد در این آسیاب ها بدست می آمد که در نهایت مرغوب ترین و خوش خوار ترین نان ها وارد بازار می شد.

 

۹-درختان سر به فلک کشیده روستای سبلای کوهبنان

در شمال شهر کوهبنان و در فاصله ۱۴کیلومتری مرکز شهرستان روستایی با درختان تنومند و کهنسال وجود دارد که منطقه ای بکر و زیبا را خلق کرده اند درختانی که قدمت آنها بعضا به پنج هزار سال پیش بر می گردد.

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

در ختان سرو کوهی منطقه سبلا

این منطقه بدلیل جذابیت خاص و هوای مساعد کوهستانی امروزه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

 

۱۰-آکواریم طبیعی روستای تاریخی درب گزک کوهبنان

روستایی در غرب کوهبنان که در فاصله ۱۱کیلو متری مرکز شهرستان قرار دارد که به میمند کوچک استان کرمان شهرت دارد .

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

 

آثار طبیعی ،خانه های دست کند و صخره ای ،بافت سنتی ،برج های تاریخی ، چشمه ی آب جوشان ، آکواریم طبیعی ،رودخانه آب شور ، کلوت ها و… این روستا را به کلکسیونی از آثار طبیعی و تاریخی بدل نموده است .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

روستای تاریخی در گزک

جا دارد گردشگران از این روستای تاریخی و جاذبه های بی نظیر آن بازدید و لحظات به یاد ماندنی در این منطقه سپری کنند.

 

۱۱- بافت سنگی و تاریخی بخش طغرالجرد 

این بافت زیبا که در بخش طغرالجرد قرار دارد از سنگ ،چوب و گل ساخته شده به گونه ای که این خانه ها دور تا دور کوهی استراتژیک قرار گرفته اند .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

بر قله این کوه برجی قرار دارد که در گذشته وظیفه حفاظت از خانه ها و اماکن این منطقه را بر عهده داشته و این برج به گونه ای طراحی و ساخته شده که با تمام برج های اطراف در ارتباط بوده است .

تسلط این خانه ها بر مناطق  طغرالجرد و کیانشهر ، وجود آثار تاریخی متعدد در این نقطه به همراه چشم اندازهای طبیعی بر جاذبیت منطقه افزوده است.

 

۱۲- قلعه بزرگ و تاریخی دهستان خرمدشت کوهبنان 

دهستان خرمدشت در شمال غربی و در فاصله ۳۰ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد این منطقه مردمانی میهمان نواز و خون گرم دارد در این خطه امام زاده زیدبن علی مدفون است و قلعه ای بزرگ و تاریخی قرار دارد که متعلق به دوره صفویه است .

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

 

 

این قلعه داری چهار برج و بارو با پلان مربعی شکل است که متاسفانه بر اثر گذر زمان دچار خسارت شده است .

 

۱۳- خانه تاریخی آل طاها کوهبنان

در شمال شهر کوهبنان بنایی آجری و گنبدی با بادگیری زیبا متعلق به دوران قاجار خودنمایی می کند نمای جلوی این ساختمان با آجرهای تزیینی به صورت هندسی مزین شده فضاهای موجود در این بنا تالار ستون دار، شبستان ،حیاطی و …است که با درختان زیبا و کهن سال چنار به این بنا جلوه ای خاص بخشیده است .

 

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

منزل آل طه

 

این ساختمان طی سالیان گذشته به همت میراث فرهنگی در چند نوبت بازسازی و زیبا سازی شده است .

 

۱۴-مسجد جامع کوهبنان واقع در محله انصار شهرستان 

این مسجد بسیار زیبا و تاریخی قدمتی به بلندای تاریخ دارد به گونه ای که از قرن چهارم صدای اذان از مناره های این مسجد که در حقیقت اولین و بزرگترین مسجد شهر کوهبنان در قرن های ابتدایی اسلام است به گوش می رسد .

1578 2 222 1172 1577 معرفی اجمالی شهرستان کوهبنان

 

این بنای تاریخی که در اثر زلزله مخرب قرن های گذشته دچار خسارت جدی شده بود بدست توانمند آیت الله حائری و باهمت مردم ولایت مدار و بسیجی شهرستان کوهبنان در دهه هفتاد بازسازی شده که گنبد فیروزه ای این مسجد همچون نگینی درخشان چشم هر ببینده ای را به خود جذب می کند.

البته وجود چهار امام زاده واجب التعظیم شهرستان همچنین حرم مطهر شهدای گمنام کوهبنان ،مسجد بزرگ و تاریخی حضرت امام خمینی (ره)،مسجد تاریخی علی بن ابیطالب و مسجد جامع طغرالجرد ، بازار بزرگ مسجد امام در کنار آثار و ابنیه های مذهبی ،تاریخی و میراثی کوهبنان را بعنوان یکی از قطب های گردشگری در استان کرمان جا داده که همه ساله سیاحان و گردشگران داخلی و خارحی به این شهرستان سفر می کنند.

انتهای پیام  – نامجو کوهبنانی

 

مطالب مرتبط

تصاویر آثار تاریخی کوهبنان

 

 

تبليغات
تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید