۳:۵۵:۰۲ - چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پیگیری استفاده از ضرایب سختی کار برای صنعت زغال در مجلس/اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل تا پایان سال
به گزارش کوهبنان امید به نقل از فارس : محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست مدیران عامل شرکت‌های زغالی استان کرمان با مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگان فولاد با بیان اینکه بیشترین حجم بازنشسته‌های صندوق فولاد را در کرمان داریم، اظهار داشت: از مشکلات ما این است که صنعت زغال در […]

به گزارش کوهبنان امید به نقل از فارس : محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست مدیران عامل شرکت‌های زغالی استان کرمان با مدیرعامل صندوق حمایت و بازنشستگان فولاد با بیان اینکه بیشترین حجم بازنشسته‌های صندوق فولاد را در کرمان داریم، اظهار داشت: از مشکلات ما این است که صنعت زغال در کشور متولی ندارد.

 

1578 222 1577 پیگیری استفاده از ضرایب سختی کار برای صنعت زغال در مجلس/اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل تا پایان سال

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در وزارت صنعت و معدن، کمیته تخصصی برای صنعت زغال کشور ایجاد شود تا دغدغه معدنکاران از آن طریق پیگیری شود.

پورابراهیمی افزود: ۲٫۵ تا ۴ میلیون تن زغال نیاز منطقه کرمان است که با در نظر گرفتن توان افزایش ظرفیت معادن، افزایش قیمت جهنی زغال و … باید یک تحولی را شاهد باشیم.

وی ابراز داشت: در مجلس و کمیسیون اقتصادی و نماینده‌های کرمان امادگی داریم تا مشکلات قانونی را رفع کنیم و بخش‌های وزارتخانه ای را هم امادگی داریم تا از انها بخواهیم.

۲۲ پروانه بهره‌برداری زغال در استان کرمان داریم

مهدی حسینی‌نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: مشکلات معادن و چالش‌های صنعت زغال در دو بعد استانی و ملی باید پیگیری شوند.

وی بیان داشت: زغال کالای استراتژیک است به ویژه در استان کرمان که ۱۰ میلیون تن صنایع فولاد راه‌اندازی می‌شود و نیاز کارخانه‌ها را باید تامین کنیم.

حسینی‌نژاد ابراز داشت: ۲۲ پروانه بهره‌برداری زغال در استان کرمان داریم، بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در ارتباط با صنعت زغال در استان پیگیری شده و می‌توان آنها را به سطح بالای بهره‌برداری رساند.

وی خواستار تخصیص یارانه‌ای برای واحدهای زغالی شد و عنوان کرد: باید از اسناد خزانه بتوانیم برای کمک به معادن زغالسنگ داشته باشیم.

حسینی‌نژاد گفت: طی ۴۰ سال گذشته فقط بحث استخراج و کنسانتره را پیگیری کردیم، اما فرآوری و ارزش افزوده‌ای که در دنیا از زغال ایجاد می‌شود را نداریم.

وی ابراز داشت: تشویقی شود که در زمینه ارزش افزوده در حوزه زغال‌سنگ بتوان کار کرد با توجه به اینکه مبالغ چندانی هم ندارد و می‌توانیم کمک کنیم که با دانشگاهیان در این ارتباط همکاری شود.

آزاد شدن منابع و مطالبات شرکت‌ها کار زیادی را راه می‌اندازد

حسین سالاری فرماندار کوهبنان نیز اظهار داشت: هشت واحد تولید زغال در شهرستان کوهبنان داریم که مشکلات زیادی هم دارند، آنچه در صنعت زغال و بخش خصوصی زغال مواجه هستند، بدهی‌های شرکت ذوب آهن است.

وی ادامه داد: آزاد شدن منابع و مطالبات شرکت‌ها کار زیادی را راه می‌اندازد که می‌توانند بخشی از مشکلات خود را رفع کنند و نیازی به تسهیلات نخواهند داشت.

سالاری به مشکل کمبود ماشین‌آلات و تجهیزات فرسوده معادن زغال اشاره داشت و گفت: مشکل ایمنی در معدن را باید رفع کرد که نیاز اساسی آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: حتما باید به سمتی برویم که افزایش راندمان را در معادن داشته باشیم که یکی از این راه‌ها بازنشستگی افراد با سال‌های بالای کار و مکانیزه شدن برای تولید بالا است.

حلقه گمشده در معدن و زغال بهره‌وری است

علی بابایی فرماندار کرمان اظهار داشت: در شرایط فعلی نباید اجازه داد بستری برای بعضی از انتقادات فراهم شود، نپرداختن حقوق شاید اقتصادی باشد، اما رویکرد اجتماعی و سیاسی و امنیتی گرفته است.

وی بیان داشت: علی‌رغم اینکه در برنامه ۲۰ ساله چرخه بهره‌وری بر آن تاکید شده است، حلقه گمشده در معدن و زغال بهره‌وری است، بر این اساس باید مبنای کار را بهره وری در معادن زغال بگذاریم.

مهم‌ترین مصوبات نشست:

-شرکت زغالسنگ کرمان در حوزه تولیدات با تجهیز معادن غیرفعال و تعطیل به صورت سرمایه‌گذاری و یا همکاری بخش خصوصی شاهد رونق و افزایش تولید باشد.

-اخذ وام ۱۰۰ میلیارد تومانی مصوبه سفر وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به استان کرمان برای کمک صنعت زغال استان کرمان از طرف صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد کشور پیگیری شود تا در حوزه سرمایه‌گذاری و اقدامات لازم برای تولید عملیاتی شوند.

-پیگیری مطالبات شرکت‌های طرف قرارداد با شرکت زغال‌سنگ کرمان که ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان است، طی چهار ماه آینده پرداخت شود.

-تعهدات شرکت زغال‌سنگ به تامین اجتماعی طی چند ماه آینده از سوی صندوق فولاد پیگیری شوند.

-کمیته تخصصی صنعت زغال کشور در صندوق حمایت و بازنشستگان فولاد کشور به منظور بررسی دغدغه معدنکاران و کارگران صنعت زغال تشکیل شود.

-صادرات زغال تولیدی استان کرمان پیگیری شود و در نیمه دوم امسال اولین محموله تولیدی استان صادر شود تا مشکل انحصار خرید نیز از بین برود.

-طرح طبقه‌بندی مشاغل تا پایان سال توسط شرکت زغالسنگ عملیاتی شود و مجلس شورای اسلامی بحث استفاده از ضرایب سختی کار را برای صنعت زغال پیگیری می‌کند.

-تشکیل تعاونی مسکن کارکنان زغالسنگ شهرستان‌های کرمان، راور، زرند و کوهبنان تا تمام کارکنان شرکت زغال‌سنگ و و شرکت‌های وابسته به آن که از سهیمه زمین دولتی تاکنون استفاده نکرده‌اند، بتوانند طی یک سال آینده صاحب مسکن شوند.

انتهای پیام/