۱۷:۲۲:۳۷ - چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کوهبنان و تابلوهای نه چندان راهنما! تابلو راهنمای شهری در شهر کوهبنان چگونه مشخص شده است؟!
تقریباً در هیچ کجای شهر کوهبنان نمی توان تابلوهایی را مشاهده کرد که هدایت گر مسافران و گردشگران به سوی آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی شهر باشند. آیا آثار تاریخی نباید یک تابلو راهنما داشته باشد؟ کوهبنان امید،هویت بصری هر شهر به عوامل مختلفی وابسته است و یکی از ملموس ترین لایه های این […]

تقریباً در هیچ کجای شهر کوهبنان نمی توان تابلوهایی را مشاهده کرد که هدایت گر مسافران و گردشگران به سوی آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی شهر باشند. آیا آثار تاریخی نباید یک تابلو راهنما داشته باشد؟

۱۰۳۱۵۰۹۴۵

کوهبنان امید،هویت بصری هر شهر به عوامل مختلفی وابسته است و یکی از ملموس ترین لایه های این هویت که بر منظر شهری اثرگذار است، انواع طراحی های شهری، رنگ و بافت مساکن، مبلمان شهری، اعلان ها، تبلیغات و علایم راهنماست.
مجموعه مبلمان شهری و از جمله تابلوهای راهنما، اجزاء و امکاناتی هستند که با ویژگیهای مختلف خود (مثل شکل، رنگ، تعدد یا فراوانی، نوع مکان گیری مناسب و …) در ارتقای کیفیت و کمیت محیط، بهبود ویژگیهای بصری و ارتقاء خوانایی، امور ترافیکی و حمل و نقل و رفع نیازهای مختلف، نقشی در خور توجه ایفا می کنند.
اولین علایم راهنمایی مشابه با علایم امروزی در سال ۱۶۷۰ و در کشور مجارستان طراحی و ساخته شد و در ایران نیز سابقه ساخت و بکارگیری این تابلوها به بیش از شصت سال قبل باز می‌گردد.
تابلوهای شهری از حیث کارکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند نظیر: تابلوهای ترافیکی، معرفی میادین و معابر، راهنمای مسیر، طرح تزئین، اطلاع رسانی، تبلیغاتی، انتظامی، اخباری، اخطاری، راهنمایی اماکن تجاری، درمانی، فرهنگی و ورزشی خاص، مراکز مهم گردشگری و . . ..
بر اساس استانداردهای موجود، تابلوهای راهنما برای مؤثر بودن نیاز به چهار شرط اصلی دارند: نخست نیازی را برآورده کنند. دوم جلب توجه کنند و به هنگام شب به خوبی قابل رؤیت باشند. سوم مفهومی را به طور صریح و روشن بیان نمایند و چهارم در محل صحیح نصب شده تا زمان کافی جهت واکنش در اختیار قرار دهند.
در شهر کوهبنان بعد سالها بی تابلویی، طی چندسال گذشته تابلوهای راهنمای مسیر با ارتفاع و ابعاد مختلف در سطح شهر نصب شده اند اما در ارزیابی کلی به نظر می رسد تابلوهای راهنما در این شهر، فاقد کارکرد لازم بوده و به همین جهت، اصول و پیشنهاداتی که در ادامه ذکر می گردد، می تواند برای دستگاههای اجرایی ذیربط همچون شهرداری، راه و ترابری و راهنمایی و رانندگی مفید واقع گردد.
١) یکی از مهمترین مشکلات مربوط به تابلوهای راهنما در شهر کوهبنان، نادیده انگاشتن استانداردهای رایج است. بر اساس استانداردهای جهانی در بزرگراه‌ها رنگ زمینه تابلوها سبز و رنگ نوشتار سفید، در خیابان‌های شریانی و درجات پائین‌تر رنگ زمینه تابلو سفید و رنگ نوشتار سیاه، در مقاصد شهری رنگ زمینه تابلو سفید و رنگ نوشتار مشکی و در مقاصد توریستی رنگ زمینه تابلو قهوه‌ای و رنگ نوشتار سفید استفاده می‌شود که خوشبختانه ازین حیث کوهبنان تاحدودی درست عمل کرده است.عدم رعایت این استانداردها در تابلوهای راهنمای شهر کوهبنان حتی در اصلی ترین گذرگاهها در خیلی موارد محسوس می باشد
کافیست یک تابلو راهنمای شهری استاندارد در یکی از شهرهای ایران رابانمونه آن درکوهبنان درصورت مشاهده!مقایسه کنید!
۲) تابلوهای اطلاع رسانی، به ویژه تابلوهای راهنمای مسیر بایستی کاملاً در معرض دید باشند و در مکانی نصب شوند که فرصت کافی را برای تصمیم گیری و اقدام به منظور پیشگیری از هر گونه تزاحم در اختیار رانندگان قرار دهند. بسیاری از تابلوهای جدید نصب شده به علت داشتن ارتفاع و ابعاد نامناسب به دلیل جانمایی نادرست و یا کوتاه بودن پایه افقی به راحتی رؤیت پذیر نیستند.
٣) ابعاد تابلوها باید طوری انتخاب شود که از مسافتی مناسب قابل رؤیت باشند. در این رابطه نصب تابلوهایی با ابعاد و ارتفاع مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. به عنوان مثال بهتر است که در مسیری چون خیابانهای منتهی به چهارراه اصلی شهر از تابلوهای «بالاسری» (تابلوهای پایه بلند که به صورت عرضی و در ارتفاعی مناسب در ابعاد عرض خیابان نصب می گردد)، بیشتر استفاده شود. در سایر مسیرها نیز بعضاً تابلوها در ابعاد و اندازه‌های کوچک تعبیه شده‌‌اند که اصلاح آنان و نصب تابلوهایی بلندتر و بزرگتر ضروری به نظر می رسد.
۴) تابلوها و علائم شهری باید هر چند سال یکبار تعمیر و بازسازی و یا در صورت لزوم تعویض شوند. در شهر کوهبنان بعضا تابلوهایی را مشاهده می نماییم که رنگ و استحکام خود را از دست داده‌اند و برای شهروندان گویا نیستند. به همین علت کنترل‌های دوره‌ای و بازدیدهای منظم و شناسایی علائم معیوب از اهمیت بسیاری برخوردار است.
یک تابلو راهنمای شهری استاندارد در شهر کوهبنان وجودندارد بلوار صدوقی فردوسی امام خمینی وآزادی ازجمله بلوارهای بی نام ونشان درشهرکوهبنانند و خیابانها میادین اصلی تقاطع مرکزی و مراکز اقامتی وگردشگری ادارات و..درمراحل بعدازین فرعی هایی که تنها درنقشه شهری وشفاها به نامی مشهورند که تنها مردم شهر شایدازان مطلعند نه کسی که ازشهر دیدن می کند.
۵) نصب تابلوها و علائم شهری نقش مهم و کلیدی در هدایت و راهنمایی شهروندان و مسافران برای پیدا کردن مسیرهای درون شهری دارد. ضرورت اصلاح برخی تابلوهای موجود و ایجاد تابلوها و علائم جدید جهت نمایاندن مراکز مهم درمانی، نظامی، انتظامی و اداری، مراکز عمده تجارت و خرید شهر و بازارهای قدیمی با توجه به نقش شهر کوهبنان از حیث سیاسی، اداری و گردشگری و مرکز خرید منطقه کاملاً ملموس است. گردشگران به محض ورود به شهرکوهبنان برای یافتن مسیرهای منتهی به این اماکن توریستی چشم می‌دوانند، پس لازم است که در کلیه مسیرهای درون شهری، همچنین معابر پیرامون شهر تابلوها و علائمی واضح تر و مناسب تر و با ارتفاع بیشتر و ابعادی بزرگتر نسبت به علائم موجود نصب گردد.
٧) تقریباً در هیچ کجای شهر کوهبنان نمی توان تابلوهایی را مشاهده کرد که هدایت گر مسافران و گردشگران به سوی آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی شهر باشند. آیا آثار تاریخی نباید یک تابلو راهنما داشته باشد؟
٨) یکی از مسائل مورد توجه، در مراکز استانها و شهرهای گردشگر پذیر، نصب تابلوهایی در ابعاد و ارتفاع و شکل مناسب از نظر گرافیکی در مبادی ورودی شهر و شهرستان می باشد. به همین جهت، ضروریست که در مسیرهای ورودی شهرستان کوهبنان تابلوهایی نصب شود که ضمن خوشامد گویی، ویژگی های طبیعی و تاریخی کوهبنان در طرح گرافیکی آنان گنجانده شود.

انتهای پیام/خلیل الله باقی زاده

به کانال تلگرام کوهبنان امید بپیوندید

  1. منتقد   اسفند ۲۰, ۱۳۹۴  

    سلام.به شهردارمحترم بگوییدتاحداقال چندپارچه .بنرو…….جهت مراسمات فاطمیه نصب کنند.باتشکر.مغازه دارها هم بدانند ماهرچه داریم ونداریم از برکات فاطمه وفرزندانش داریم قباحت دارد ادعای شیعه گری داریم وافسوس.دم عید فقط به پول می اندیشیم زود بلند شویم یکشنبه شهدت فاطمه س نزدیک است.فقط برویم کرمان ویزد بگیم توشهر این دیدیم اون دیدیم.اول شهر خودت رو دریاب.بعدقیف شهرهای دیگه رو بیا.

تبليغات
تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید تبلیغات کوهبنان امید